Internet Wifi

Na terenie schroniska dostępna strefa z bezpłatnym bezprzewodowym internetem wifi.

cennik

Ceny już od 25 PLN. Doba noclegowa trwa od 17:00 do 10:00 dnia następnego.

zniżki/rabaty

Zapraszamy na wypoczynek, obozy wędrowne, kolonie oraz zielone szkoły. Pomagamy w organizacji ognisk, lokalnych wycieczek. Korzystne rabaty dla zorganizowanych grup turystycznych powyżej 10 osób. Członkowie PTSM 10% zniżki.

 

Polecamy w okolicy

Święta Katarzyna


Święta Katarzyna to miejscowość położona u stóp Łysicy, na skraju Puszczy Jodłowej. Jest to doskonała baza wypadowa dla wycieczek w Łysogóry. Turystów przyciąga także zabytkowy zespół klasztorny.


Klasztor Bernardynek i Kościół pw. Świętej Katarzyny. 

Podania mówią, że istniała tu kiedyś pogańska świątynia. Według legendy w średniowieczu osiedlali się tu pustelnicy. W 1399 roku miał tu osiąść rycerz Wacławek, który ufundował kościółek św. Katarzyny.

W XIV wieku ziemia ta należała do biskupów krakowskich. Około 1478 roku biskup Jan Rzeszowski osadził przy kościele zakon bernardynów. Początkowo przy kościółku istniał także oddzielny dom emerytów. W 1490 roku Maciej z Pyzdr, opat świętokrzyski, nadał dom wraz z kościołem bernardynom. W 1817 roku bernardyni ustąpili miejsca bernardynkom, których klasztor w Drzewicy spłonął w pożarze. Zakonnice, kierując się naukami Świętego Franciszka z Asyżu i jego zasadą ora et labora, prowadzą klauzurowy tryb życia – przebywają w odosobnieniu, milczeniu, ale zajmują się tkaniem, haftowaniem, szyciem, uprawą ogrodu i pasieką. 

Klasztor został gruntownie przebudowany po pożarach w XVI i XIX wieku. Wejście do jednonawowego kościoła Świętej Katarzyny prowadzi przez niewielki dziedziniec krużgankowy z 1633 roku. Po wejściu w obręb zabytkowych krużganków należy zwrócić uwagę na dawne zamknięcia czyli tzw. kłodę – belkę drewnianą, która blokuje drzwi od wewnątrz. Ze wschodniej części krużganków prowadzi wejście do rozmównicy klasztornej i zabezpieczone rozsuwaną, XVIII-wieczną kutą kratą przejście do kościoła. W obecnym wyposażeniu kościoła znajduje się rzeźba Św. Katarzyny, wzorowana na poprzedniej, według tradycji przywiezionej z Afryki (zaginęła w czasie pożaru w 1847 roku). W ołtarzu głównym umieszczono okazały polichromowany krzyż, wzorowany na cudownym krucyfiksie z bazyliki w Asyżu. 

 

Źródełko i kapliczka Świętego Franciszka

Znajduje się na trasie na Łysicę. To wspaniałe miejsce na krótki odpoczynek. Według podań woda ze źródełka ma właściwości lecznicze – leczy choroby oczu. Woda tamtędy płynąca zawiera składniki, które korzystnie wpływają szczególnie na stan spojówek. Stąd też patron owego źródełka – Święty Franciszek, który jest również opiekunem osób z chorymi oczami. Tradycyjną wiarę w leczenie zaburzeń wzroku możemy zaobserwować najlepiej w niedziele i święta, kiedy przybywająca na nabożeństwa ludność przemywa źródlaną wodą oczy (nawet zimą).

Natomiast drewnianą kapliczkę wzniesiono w XIX wieku w stylu charakterystycznym dla budownictwa świętokrzyskiego. Jak podaje miejscowa legenda, kapliczki Świętokrzyskiego Parku Narodowego, również kapliczka Świętego Franciszka, zostały wzniesione na miejscach dawnych domków pustelniczych.

 

Dokładny opis legendy o dwóch siostrach z Łysieckiego pałacu i źródełku Świętego Franciszka - <<<KLIK>>>

 

Kaplica cmentarna (kapliczka Żeromskiego)

Trzeba jej szukać nieopodal kapliczki Świętego Franciszka. To kamienny mały budynek, który służył jako kaplica cmentarna przy znajdujących się obok mogiłach – jedna powstańca z 1863 roku, a druga partyzanta zamordowanego przez Niemców w 1943 roku. Popularność tej kapliczce przyniosły podpisy Stefana Żeromskiego i Jana Stróżeckiego, którzy złożyli je tam wracając z wycieczki na Łysicę. Złożone zostały w 1882 roku i są czytelne do dziś.


Turystyka

W 1910 r. powstało tu schronisko turystyczne PTTK, pierwsze w Górach Świętokrzyskich. Jego założycielem był Aleksander Janowski

W 1957 r. w Świętej Katarzynie wybudowano nowy Dom Wycieczkowy PTTK.

Znaki wojny i ruchów partyzanckich

W 1943 r. w miejscowości stacjonował oddział niemieckiej żandarmerii pod dowództwem Alberta Szustera. Odpowiada on za wiele mordów dokonanych w okolicznych miejscowościach. W samej Świętej Katarzynie rozstrzelano łącznie 50 mieszkańców. Zbiorowe mogiły pomordowanych znajdują się na skraju lasu.

 

Szlaki turystyczne Gór Świętokrzykich:

1. Święta Katarzyna - Ciekoty - Cedzyna - szlak niebieski <<klik>>